19.05.2022 - 04.35
ANA SAYFA GENEL Türkiye’de Resmi Olarak Başlatılan Çipli Kimlik Kartı Sistemi Nedir?

Türkiye’de Resmi Olarak Başlatılan Çipli Kimlik Kartı Sistemi Nedir?

0
903

Türkiye Cumhuriyeti’nde önümüzdeki ay resmi olarak başlatılacak çipli kimlik kartı yepyeni hali ve özel güvenlik sistemleriyle donatılacak.

Bundan uzun süre önce fazlasıyla dillendirilen ve Bolu gibi bazı illerde pilot bölgele olarak kullanılmaya başlayan yeni nesil çipli kimlik kartları son pilot il olan Kırıkkale’de dağıtıma önümüzdeki ay başlayacak ve yıl boyunda Türkiye’deki tüm illere yayılması planlanıyor. Şu anda kullandığımız kaplanmış kağıt parçası yerine özel güvenlik sistemleri ile donatılmış olan çipli kimlik kartları nedir ne değildir sizlere anlatıyoruz.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen yeni sistemin alt yapısı ise TÜBİTAK tarafından inşaa edildi. Bu sene bahsettiğimiz gibi tüm ülkede yayılması planlanan sistem 3 yıl içinde de her vatandaşın sahip olacağı şekilde tamamlanmış olacak.

 Nedir Bu “Çipli Kimlik Kartı”?

Çipli kimlik kartı olarak adlandırılan yeni nufüs cüzdanları üzerinde sizin kişisel bilgilerinizi barındıran bir çip içeren yeni nesil bir kart oluyor. Yüksek güvenlik özellikleriyle donatılan bu kart tam manasıyla kullanılmaya başlandığında ise tüm resmi işleri bu kart vasıtasıyla yapabileceksiniz. Aynı zamanda sağlık karnesi, pasaport ve ehliyet gibi kartlar yerine de geçecek olan çipli kimlik kartı sadece ulusal değil, böylece uluslararası işlemlerde de gerekli olacak.

Dünya genelinde Türk rengi olarak kabul edilen turkuaz ana rengine sahip olacak kartlarda kadın-erkek eşitliğini simgelemesi açısından pembe/mavi gibi renk ayrımı da olmayacak. Herkesin ortak tipte ve renkte kullanacağı kartlarda Osmanlı’dan Selçuklu’dan gelen motifler ve özellikle modern Türk çizgilerine sahip olacağı söyleniyor.

 Bu Kartlar Ne Kadar Güvenli?

Çipli kimlik kartları Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından belirtilenlere göre oldukça güvenli olacak. TÜBİTAK tarafından yapılan birçok güvenlik sistemiyle donatılan bu kartlarda özel DNA’ya sahip ve her kişide değişen mürekkepler, mikro ve hatta nano yazılar, şifreli grafikler ve elektronik olarak da yüksek bir güvenlik sistemi içerecek. Böylece %100 güvenli bir altyapı oluşturulmaya çalışan kartların açıklanmayan özel güvenlik önlemleri de mevcut olacak. Yerli mühendislik örneği olarak da gösterilen yeni nesil çipli kimlik kartlarında hem açık hem de kapalı olan bu önlemler ile kopyalanması imkansız hale geliyor.

 “Yahu Bu T.C. Kimliği Değil Mi? Neden İngilizce Yazıyor!”

Birçok kişiyi rahatsız edebilecek bu detayın ise çok basit bir açıklaması var. Evet, kimlik kartınız Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı olacak. İngilizce olmasının sebebi ise en basitinden pasaport gibi uluslararası işlemlerde de kullanılacak olması. Tüm dünyada kimlik kartı kullanan tüm ülkelerde küresel dil olarak kabul edilen İngilizce ibareler geçmek zorunda. Yani bu bir sorun değil, doğru bir hareket olmuş.

 Nasıl Temin Edebiliriz?

Bunun için daha vakit var. Ancak açıklananlara göre İlçe Nüfus Müdürlükleri’nden temin edilebilecek olan bu yeni nesil kartlar biraz önce de dediğim gibi ilk olarak Kırıkkale’de dağıtılacak. Daha sonra aşama aşama diğer illere geçilecek olan bu dağıtımda aynı zamanda özel bir internet sitesi de açılacak. Ancak bu resmi olarak açıklanana kadar temin edebileceğinizi söyleyen hiçbir siteye bilgilerinizi vermemeniz önemli. Bu konuyu fırsat bilerek sizin kişisel bilgilerinizi elde edebilecek siteler açılması oldukça muhtemel.

Eğer sizin ilinizde dağıtıma başladığında yaşlılık ve ya sağlık nedenleriyle İlçe Müdürlükleri’ne gidemeyecek olan vatandaşlar için ise teknik altyapı hazırlanarak evlerine bu kartlar teslim edilecek.

 Ücretli Mi Olacak?

Bu noktada kesin bir açıklama olmasa da 15TL gibi bir ücret karşılığında temin edilecek olan bu kimlik kartları aynı zamanda 10 yıl bir geçerlilik süresine sahip olacak. 10 yıl sonra yenilenmesi gereken kartlar için tekrar bir yenileme ücreti alınıp alınmayacağı da bilinmiyor. Ancak tahminime göre ilk alış sırasında verilecek ücretin aynısı 10 yıl sonra yenilenme için de verilecektir.

Yenilenmesinin sebebi ise pasaportlarda olduğu gibi sizin bilgilerinizde olabilecek değişikliklerin güncellenebilmesi ve özellikle teknolojik olan bu kartların yeni teknolojileri ve güvenlik önlenmlerini barındırabilmesi için önem teşkil ediyor.

Şu an için kimlik kartları ile bilinen detaylar bunlar. Yeni dönem ile cüzdanımızda artık sadece kartlar ve nakit paramız bulunacak. Özellikle kaplama yapılmasıyla iyice büyüyen kimlik kartları normal boyutlarda cüzdan taşıyanların da sığmama derdini ortadan kaldıracağı kesin.

Kaynak: webtekno.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here