13.08.2022 - 12.25
ANA SAYFA GENEL Muhtemelen Var Olduğunu Bile Bilmediğiniz 13 Apple Ürünü

Muhtemelen Var Olduğunu Bile Bilmediğiniz 13 Apple Ürünü

0
513

Apple’ın yapmış olduğu birçok ürünü biliyor olabilirsiniz fakat bu listedeki ürünler, kullanıcı saysının az ve reklam payının düşük olmasından dolayı tarih içinde kaybolmuş.

Teknoloji devlerinden birisi olan Apple, diğer tüm firmaların olduğu gibi her türlü alanda kendi ürünlerinin kullanılmasını, kendi ürünlerinin ön planda olmasını istiyor. Bu istek doğrultusunda ürettiği eşi benzeri olmayan ürünler, maalesef her zaman Apple’ı istediği sonuca ulaştırmakta yeterli olamıyor. Kuruluş tarihi çok yeni olmayan ve 1976 yıllarına dayanan Apple’ın o tarihten bugüne kadar üretmiş olduğu birçok ürünü bulunuyor. Şu an göz önünde olan iPad, iPhone ve iMac gibi ürünlerinin aksine, üretildiği zamandaki insanların dikkatini çekememiş ve istenilen performansı ortaya koyamamış bu ürünler, üretildikleri tarihten birkaç sene sonra gelişen teknolojiyle birlikte eskimiş ve kullanılmamasıyla birlikte tarihe karışmış. İşte Apple’ın çoğunuzun bilmediği fakat son derece gerçek olan 13 ürünü;

 Oyun Tapeleri (1978)

Floppy Disk’lerden önce üretilmiş olan bu teknoloji içerisinde bulundurduğu Slot Machine, Star Wars ve Lemonade Stand gibi oyunları oynamanızı sağlıyordu.

 Apple Yazıcı (1979-1988)

Apple’ın bu yazıcıyı ürettiği tarihlerde bilgisayar üreticileri kendi yazıcılarını üretmek zorundaydılar. Apple’ın ürettiği bu yazıcılar, bugünün parasıyla 2000$ ve 15000$ değerinde olduğu için hiçkimse tarafından satın alınmadı.

 MacWrite (1984-1994)

Zamanının Microsoft Word’u olan bu program DOS üzerinden çalışıyordu ve basitçe metinler girmenizi sağlıyordu.

 The Apple Collection (1986)

Apple bu tarihlerde oldukça komik bir karar vererek tekstil işine girdi. Neyse ki o zamanlar renkli yazılar ve uzun kollu giysiler oldukça modaydı.

 Apple Tarayıcı (1988-1997)

Sahip oldukları Macintosh’lar için kendi cihazlarını üretmeye çalışan Apple, Apple Tarayıcı’yı 1988-1997 seneleri arasında 2 kez yenilenerek üretti ancak bu üretimler, bu cihazların piyasada kalabilmesi için yeterli olmadı.

 Apple Newton (1993-1998)

İçerisinde bulunan not defteri, hesap makinesi ve kayıt defteri gibi uygulamalarla kullanıcılara satılan Newton, o zamanlarda çok az satıldı fakat gelecekte üretilmiş olan iPhone ve iPad’lere ilham kaynağı oldu.

 Apple PowerCD (1993-1996)

Bu ürün aslında tamamen Phillips tarafından üretilmiş ve üzerine Apple logosu basılarak satılmış olan bir ürün (klasik Apple). Cihaz normal bir CD okuyucudan farklı olarak bir Mac’e bağlandığı zaman çalışabiliyor.

 Apple QuickTake Camera (1994-1997)

Apple’ın bu kamerası oldukça pahalı olmasına rağmen zamanında iyi sayılabilecek özelliklere sahipti. 0.3 megapixel çözünürlüğü bulunan QuickTake Camera, 1MB Flash depolama ile birlikte satılıyor.

 Apple Pippin (1995-1997)

Bu ürünün Apple’ın ürettiği bir oyun konsolu olduğunu duyunca oldukça şaşırmışsınızdır diye tahmin ediyorum. Bandai ile iş birliği yapılarak üretilmiş olan bu oyun konsolu, o zamanlar sadece 40.000 adet satıldı ve 2 sene içerisinde piyasadan çekildi.

 Apple Flower Power iMac (2002)

Apple’ın bu tarihte üretmiş olduğu iMac’ler, her renkte üretiliyordu. Apple farklı renklerde üretilen bu bilgisayarlarının satışının şerefine bütün renklere sahip olan özel seri “Flower Power”ı üretti. Görünüşünden de anlayabileceğiniz gibi pek popüler değildi.

 Apple eMac (2002 – 2006)

Eğitim için üretilmiş olan bu cihaz, Apple ne kadar çabalamış olsa da asla “iMac’in ucuz hali” olmanın dışına çıkamadı. 128 MB RAM’i 40GB hafızası bulunan bu bilgisayarlar bazı okullarda kullanılmasına rağmen piyasada tutunamadı.

 iPod HiFi (2006-2007)

Bu ürün orijinalindei Apple’ın iPod’lar için bir speaker olarak üretmeye çalıştığı bir üründü. Piyasadan 1 sene içerisinde kaldırılmasının nedeninin 350$ olan fiyatı olduğunu düşünüyorum.

 Apple Gold EarPods (2013)

18 ayar saf rose gold kullanılarak üretilmiş olan bu EarPods’ların başarısızlığının nedeni, tamamen sahip oldukları fiyat etiketleri; 461.000$

Kaynak: TechCrunch

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here