Kapalı Bilgisayarı Uzaktan Açmak

0
7800

Herkesin bir ara mutlaka “kapalı bilgisayarını uzaktan açmak” ihtiyacı olmuştur diye düşünüyorum. Ama belki üşengeçlikten, belki kaynak eksikliğinden pek kullanılmamaktadır. Mesela MSSQL’de sadece size özel ve arayüze gerek duymadığınız bir tablonuz var diyelim, o an sırf ona erişmek için kim Server Management Studio indirip kuracak! Şahsen bildik Management Studio panelini alışık olmadığım bir panelde sql sorgusu yazmaya her zaman tercih ederim ya da torrentten bir şeyler hortumladığınız bir günde değilseniz neden boşuna bilgisayarınızı açık bırakasınızki? Özellikle bu yüzden son kullanıcıların da anlayabileceği sadelikte, arada küçük bilgiler de vererek anlatmaya özen göstereceğim.

Açık olan bilgisayarımıza uzaktan zaten bağlanabiliyoruz; fakat tamamen kapalı olan bilgisayarımıza uzaktan nasıl bağlanacağız, daha doğrusu bağlanmak için bilgisayarı nasıl açacağız?Aslında yıllar önce IBM bunu o kadar kolaylaştırmışki, uygulamak en fazla 3 dakikanızı alacak bir işlem. Bunu sağlayan 80′lerin sonuna doğru IDM tarafından ethernet teknolojisi için geliştirilenWake On LAN(WOL) adında küçük bir özellik. Eklenen bu özelliğin eski dial up modemler için olan adı ise Wake On Ring. Günümüzde external bir network kartı kullanma ihtimalinizin çok düşük olduğunu düşünerek bundna bahsetmeye gerek duymuyorum. Kısacası bu özellik günümüzde üretilen anakartların hepsinde zaten var. Şimdi yapmamız gerekenlere geçelim.

Öncelikle makinemizin bios ayarlarından WOL özelliğini Enable yapıyoruz. Anakartınızın markasına göre değişmekle birlikte, çoğunlukla kullanılan Phoneix’in Award bioslarında Remote Wake Up, Power On Modem Act, Wake On LAN, LAN Option ROM, PowerOn by PCI Card vb. seçenekler mevcut. Anakartınızın markasına göre bu seçeneği bulup etkinleştirmelisiniz.

Örneğin benim şu an deneme yaptığım makinede Onboard LAN Boot ROM seçeneğini enable yapıyorum.

Award Software Integrated Peripherals

Uzaktan açarak bağlanmak istediğimiz bilgisayarın Aygıt yöneticisi içinde Ağ Bağdaştırıcı özelliklerine giriyoruz.

Realtek Device Manager

Gelişmiş sekmesinde Wake On Magic Packet bölümünün “Etkinleştirildi” olduğuna emin oluyoruz. Bazı kartlarda türkçe olarak “Sihirli Paket Eşleştirme Uyanması” olarak yazar. Bu özellik, birazdan routerdan yönlendireceğimiz porta göndereceğimiz UDP paketlerini alabilmemizi sağlayacak.

realtek-network-card

Burada kısaca bahsetmek gerekirse; 102 byte boyutundaki bu paketin içi kısmen ARP paketlerine benzemektedir. ARP normalde sadece LAN’lar arası çalışarak cihazların, MAC adresini öğrenme işini üstlenir. Peki nasıl oluyorda kapalı bir bilgisayara, üstelik bir başka LAN’dan ulaşabiliyoruz? Cevap basit: Elimizdeki IP’yi, bağlanmak istediğimiz bilgisayarın MAC adresi ile eşleştiren bir UDP paketi yolluyoruz. Bu paketin içeriğini de WOL “Ben bu bilgisayarı çalıştırmalıyım” diye algılıyor. Bu sırada bilgisayarımız AC güçte stand by konumunda olduğu için routerdan yapacağımız Port Forwarding işlemi ile belirleyeceğimiz porta kolaylıkla bağlanabiliyoruz.

Daha sonra Güç Yönetimi sekmesindeki “Bu aygıt bilgisayarı başlatsın” altındaki 2 kutucuğu seçili hale getiriyoruz.

realtek-power-management

Son olarak port yönlendirmemizi yapıyoruz. Benim şu anki modemim, arayüzü oldukça sade olan sıradan bir modem. Onun üzerinden göstereceğim yalnız her firma farklı arayüz kullandığı için tek bir gösterim şekli olamaz. Ama mantığı aşağıda göreceksiniz. Eğer daha önce modeminizde bu port yönlendirme işini hiç yapmadınızsa modeminizin markasının sonuna port forwarding yazısını koyup arattığınzda nasıl olduğunu google’da mutlaka bulursunuz. Ama 3 aşağı 5 yukarı modemlerde benzer tanımlamalar kullanılır. Cisco’nun nispeten basit routerlarında da buna benzer bir arayüzde Games &Application sekmesinden yönlendirme yapabilirsiniz. Gelişmiş routerların komutları için Google’a “Cisco wol command” yazsanız direk önünüze düşecektir. Yalnız burada seçeceğimiz portun, tahmin edeceğiniz gibi başka bir uygulama ile çakışmamasına özellikle dikkat ediyoruz. WOL özelliği için resmi olarak bir port ayrılmış değil. Ben şimdilik rastgele 500′ü seçtim, kendi isteğinize göre bir port seçin.

Port yönlendirme

Şu an için bilgisayarımız da, routerımız da isteğimiz için hazır. Sıra geldi bahsettiğim UDP paketini göndermeye. Ben bunun için Magic Paket Sender seçtim. Yeri gelmişken bunu yapan web siteleri de var. Bana en kullanışlı gözüken depicius oldu. Hatta script kodlarını siteye koymuşlar, alıp kendiniz de benzer bir şey yapabilirsiniz.

magic packet sender
Magic Packet Sender Ayarları

Host Name : Bağlanmak istediğimiz makinenin internete çıktığı IP’yi, routerımızın IP’sini yazıyoruz.
Subnet Mask : İnternet üzerinden makineye eriştiğimiz için 255.255.255.255 seçiyoruz.
Mac Address : Bağlanacağımız bilgisayarın MAC adresini giriyoruz.
Protocol : UDP seçiyoruz.
Port : 500 (hangi portu açtıysak onu seçiyoruz)

Send butonuna bastığımızda 1 sn. içerisinde karşıdaki bilgisayarımız açılmış oluyor.

Son olarak eklemek istediğim; bu özellik UDP protokolü üzerinden çalıştığı ve TCP’nin aksine bir teslim onayı istemediği için kesin bir garantisi yoktur, ama ben yaptığım denemelerde şimdiye kadar hiç sorun oluştuğunu görmedim. İyi açılışlar.

Kaynak: gurkantuna.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here