08.08.2022 - 15.34
ANA SAYFA GENEL iOS 9’un Özelliklerini Kullanabileceğiniz 10 Uygulama

iOS 9’un Özelliklerini Kullanabileceğiniz 10 Uygulama

0
687

Merakla beklenen iOS 9’un çıkması ile uygulama geliştiriciler de uygulamaları iOS 9’a senkronize etmeye başladı. Biz de iOS 9’un özelliklerini doya doya kullanabilceğiniz 10 iOS uygulamasından bahsettik.

iOS 9’un yayınlanması ile bazı kullanıcılar bir hevesle “İşte buu iOS 9 yayınlanmış, hemen güncelleyeyim” diyerek, diğer kullanıcılar ise olaydan gayet habersiz bir şekilde cihazlarını güncellemiştir. (Bazı kullanıcılardan kastım Apple fanları ve iOS 9’u gerçekten heyecanla bekleyen kullanıcılar.)

Bu durum her ne kadar uygulama geliştiricilerine ek mesai olsa da biz kullanıcılara bu işin keyfini sürmek düşüyor. (Mesela Instapaper’ın bir iş yazarken aynı zamanda video falan izletmesi keyifli olsa gerek.) GelelimiOS 9’un özelliklerini çatır çutur kullanmamıza izin veren uygulamalara.

 iMovie

iMovie’nin iOS 9’a odaklı güncellemesi daha çok 6s, 6s+ ve iPad kullanıcılarını sevindirecek. 3D touch özelliği ile erişim kolaylaşıyor ve 4K videolarda düzenleme yapılabiliyor. Ayrıca iOS 9 ile beraber multitasking (Bu benim en çok beğendiğim ve iOS’te görmek istediğim bir özellikti.) özelliği ile birden fazla işlemi bir arada yapmamıza olanak sağlıyor.

 Twitter

Twitter’ın yeni güncellemesiyle iOS 9’a senkronize edilerek, iPad’te multitasking özelliğini kullanmak mümkün. (İyi iyi, bu özellik Apple’ın stabilitesi ile tutacak demedi demeyin.)

 1Blocker

1Blocker reklam engelleme uygulaması iOS 9 ile daha da popüler oldu. Oldukça fazla özelleştirme imkanı sunan 1Blocker uygulaması, bize göre iOS 9 ile kullanılması gereken uygulamalar arasına giriyor.

 BBC iPlayer

Yabancı kaynaktan haber takip edenler için oldukça kullanışlı olan BBC iPlayer, iOS 9 sayesindeki güncellemesi ile harika bir özellik sunuyor. iPad Air, Air 2, iPad Mini 3 ve 4 kullanıcıları için oldukça rahatlık sunan bu güncellemenin özeliği, uygulama içinde dolaşırken aynı zamanda video izleme izni vermesi.

 Dropbox

Dosya depolama uygulamalarının neredeyse en popüleri olan Dropbox, iOS 9 ile oldukça kullanışlı özellikler sunuyor. Örnek verecek olursak, iPhone’un kendi Spotlight araması sayesinde Dropboxiçinde olan bir dosyayı bulabileceğiz. Yani artık bir dosya aramak için Dropbox’ı açıp içinden arama yapmamıza gerek kalmayacak. Ayrıca 6s ve 6s+ sahiplerine özel 3D touch sayesinde dosya arama, dosya yükleme ve en son yüklenen dosyaya direkt olarak erişim sağlayabilecekler.

 Duet Game

Duet Game, iOS 9’un ReplayKit (Ekran kaydetme uygulaması) ile oyun içerisinde kayıt yapıp daha sonra bu kaydı paylaşmamıza olanak sunuyor. Bu sayede oyun videolarını paylaşmak çok daha kolaylaşıyor.

 Instapaper

Instapaper da iOS 9 ile senkronize uygulamalar arasında bulunuyor. Uygulamayı kullanırken “picture in picture” özelliği sayesinde ekran içerisinde farklı bir video açılabiliyor. iOS 9 ile gelen San Francisco yazı fontunu da dahili font olarak değiştirebilidiğimiz uygulama, iOS 9’a iyi ayak uydurmuş.

 Microsoft Office

Microsoft’un popüler uygulamalarından olan Power Point, OneNote gibi programları da iOS 9’a senkronize etmemizi sağlamıştı. Hatırlarsanız iPhone 6S lansmanında Microsoft sahneye çıkarak iPad Pro üzerinden birçok iOS 9 entegrasyonunu bizlere göstermişti. İki programı aynı anda çalıştırma özelliği sunan özelliği sayesinde Word ve Excel gibi Microsoft’un herhangi iki uygulamasını aynı anda çalıştırabileceğiz. (Bence harika bir özellik olmuş.) Multitasking özelliği de barındıran bu programlar, bu özelliği sadece iPad için geçerli kılmış. Hatta bizim oldukça hoşumuza giden bir detay da bir yanda Power Point, diğer bir yanda Excel açıkken Excel programında hazırlamış olduğunuz grafiği sadece diğer tarafa sürükleyerek Power Point sunumunuza ekleyebilecek olmamız.

 Pinterest

Son zamanların popüler uygulaması Pinterest uygulaması da iOS 9’a adapte edilmiş durumda. iOS 9 ile uygulamaya girmeden arama yapma imkanı ve 3D touch özelliği sayesinde board oluşturabilir,popüler içerikleri görebilir ve arama yapabilirsiniz.

 Pocket

Pocket uygulamasında iOS 9’un Spotlight araması sayesinde önceden kayıt edilen makaleleri link araması ve genel arama yapmamızı sağlıyor. Ayrıca herhangi bir makaleyi okurken bir taraftan video oynatma özelliği de sunuyor.(Pocket uygulaması oldukça iyi senkronize olmuş diyebiliriz)

Kaynak: webtekno.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here