20.05.2022 - 19.38
ANA SAYFA GENEL Hassasiyeti Ayarlanabilen Robotik Kol Üretildi

Hassasiyeti Ayarlanabilen Robotik Kol Üretildi

0
557

Bilim adamları hassasiyeti ayarlanabilen ve beyin tarafından kontrol edilebilen robotik kol ürettiler.

Teknolojinin gelişimiyle birlikte eskiden büyük işlemleri ve üretimi gerçekleştiren makineler, günlük hayatımızda kullanılabilen küçük cihazlara dönüşmeye başladılar. Bu gelişim ve değişimle birlikte neredeyse her insanın elektronik cihaza sahip olduğu bir zamana vardık. İnsanların eletkronik aletlerle en çok yakınlaştığı bu dönemde, bu cihazlar gerekli olduğu zaman vücut parçalarımızın yerini de almaya başladılar.

Protez uzuvların 3D yazıcılarla üretilmeye başlamasından sonra bilim adamları protezlerin daha gelişmiş bir yapıya sahip olabilmesi üzerinde çalışmalara başladılar. Bu çalışmalarda gelinen son noktalardan birisi Defense Advanced Research Projects Agency tarafından hazırlanan ve beyin ile kontrol edilebilen robotik kol.

Bu kol beyinle kontrol edilebilmesinin yanı sıra beyin sinyallerini tam olarak ölçebiliyor ve bu sinyallerin yoğunluğuna göre hassaslığını ayarlayabiliyor. Robotik kol bu beyin sinyallerini o kadar iyi ölçebiliyor ki bir üzümü parçalamadan kaldırabilecek kadar hassaslaşabiliyor.

Kol şimdilik seri üretim aşamasına geçebilecek kadar geliştirilmiş değil ve üzerindeki çalışmalar sürüyor. Böyle bir kol, uzuv eksikliği yaşayan insanların günlük hayatta işlerini oldukça kolaylaştırabilir ve onlara, bizim sahip olduğumuz rahatlığı birazda olsa yaşatabilir. Bu nedenle umarım bir an önce çalışmalar sonlanır ve seri üretime başlanır.

Kaynak: venturebeat.com, webtekno.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here