13.08.2022 - 12.41
ANA SAYFA GENEL Güncellenen Google Maps’e Süper Özellikler Eklendi

Güncellenen Google Maps’e Süper Özellikler Eklendi

0
627

Uzun süredir serviste olmasına rağmen birçok özelliğinden faydalanamadığımız Google Maps, gelen güncellemeyle birlikte büyük yeniliklere sahip oldu.

Öncelikle ilk haberimizi verelim: Google Maps, bugünden itibaren iOS platformunda kullanılabilir duruma geldi. App Store’da Türkiye’den açtığınız kimliğinizle Google Maps’i iOS cihazınıza yükleyebilirsiniz. Daha önce Android’de kullanılabiliyor olmasına rağmen birçok özelliğinden faydalanamadığımız Google Maps, aynı gün içerisinde çok önemli özelliklere sahip oldu.

Gelen yeniliklere göz atacak olursak Google Maps’te anlık trafik bilgilerini görebileceğiz. Bu özellik yurt dışında uzun zamandır kullanılıyordu fakat ülkemizde 13 Kasım tarihine kadar aktif durumda değildi. Belki arama motoru olarak olmasa da bu alanda Yandex’in Yandex.Trafik servisiyle Google’a karşı ufak bir üstünlüğü bulunuyordu. Gelen yeni özelliklerle birlikte Google Maps’in bu alanda da Yandex’e zamanla üstünlük kuracağını söyleyebiliriz.

Renkleri baz alarak açıklama yapacak olursak kırmızı olan kısımda trafiğin daha yoğun, mavi olan kısımda ise kırmızı bölgeye oranla daha rahat bir trafiğin bulunduğunu söyleyebiliriz. Sarı olan kısımlar, ‘bak ileride trafik yoğun olacak, ona göre’ anlamına geliyor.

Ve gelen en önemli yenilik ise Google Maps’in sesli navigasyon desteğine başlamış olması. Henüz beta aşamasında olmasına rağmen oldukça kullanılabilir olduğunu gördüğümüz sesli navigasyon özelliği, Apple Haritalar’da bulunan bir özellikti fakat Android’de bulunmuyordu. Test ettiğimiz bu özelliğin şimdiden rahatlıkla kullanılabileceğini söyleyebilirim.

Google’ın yakın bir zaman önce de Türkiye için Street View özelliğini hizmete sunduğunu belirtmiştik. Harita anlamında Türkiye için yavaş yavaş eksikliklerin tamamlandığını görüyoruz.

Kaynak: webtekno.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here