13.08.2022 - 12.21
ANA SAYFA GENEL Apple, Siri’yi Geliştirmek Amacıyla Bir Sanal Asistan Firmasını Satın Aldı

Apple, Siri’yi Geliştirmek Amacıyla Bir Sanal Asistan Firmasını Satın Aldı

0
500
Apple, Siri'yi Geliştirmek Amacıyla Bir Sanal Asistan Firmasını Satın Aldı
Apple’ın sesli asistanı olan Siri’yi geliştirmek amacıyla konuşma ve sanal asistan girişimi olan VocalIQ’yu satın alarak ilk adımı attı.

Asistan dediğimiz zaman artık aklımıza Siri, Cortana, Google Now gibi firmaların cihazlar ile iletişimini kolaylaştıran programlar gelmekte. Aynı zamanda Türk yapımı CEYD-A ve asıl (!) Stark’ın Jarvis‘ini de unutmamak gerekir tabii. Neyse, haberimize konu olan ise Apple‘ın yaptığı bir satın alım işlemi oldu. Siri’yi daha da geliştirmek amacıyla sanal konuşma ve asistan hizmeti olan VocalIQ‘yu satın alan Apple, Siri‘nin çok daha fazla gelişeceğinin de sinyellerini bize vermiş oldu.

Ancak bu “çok daha fazla geliştirme” projesi ise oldukça dikkat çekici olacak. Çünkü VocalIQ hizmeti klasik sesli asistanlardan farklı olarak daha doğal ve insansı hale getirerek geliştirmeye çalışmasıyla tanınıyordu.

VocalIQ hem kendi kendine öğrenen hem de yapay zekasıyla efsane hizmetler verebilecek bir proje. Yani Siri ilerleyen zamanlarda bir robot gibi tepkiler vermek yerine Jarvis gibi olacak diyebiliriz. Aynı zamanda Microsoft’un da Cortana’nın farklı olduğunu savunduğu sözlerinde Cortana’nın bir sesli asistan değil, yapay zekasıyla sizi tanıyıp bilecek bir yapıda olduğunu belritmişti.

Ancak bir diğer detay ise VocalIQ’nun aslında bu hizmeti araçlar için geliştirme amacında olan bir yapıda olması. Yani bu adım aynı zamanda Apple’ın akıllı aracı olacak olan Apple Car (veya iCar) için de olabilir. Cupertino’lu firmanın bu adımı da böylelikle birçok söylentiye yol açmış oldu gördüğünüz gibi.

Financial Times‘ta yer alan bu haber için her iki firmadan da şu anda resmi bir açıklama yok. Ancak FT’de haberin çıkması demek birkaç güne resmi olarak bu haberi duyabileceğimiz anlamına geliyor. Ödenen ücret ise şu anda belli değil, bunu da resmi açıklamadan sonra göreceğiz. Bakalım bu adım ile birkaç yıl içinde Siri cebimizde takılan bir Jarvis olacak mı hep beraber göreceğiz.

Kaynak: webtekno.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here