20.05.2022 - 20.30
ANA SAYFA GENEL Android 6.0 Marshmallow İçin En Kullanışlı İpuçları

Android 6.0 Marshmallow İçin En Kullanışlı İpuçları

0
660

Android 6.0 Marshmallow’dan en fazla verimi almanızı sağlayacak ipuçlarını sizler için araştırdık.

Geçtiğimiz günlerde herkesin bildiği gibi Google, mobil işletim sistemi Android’in yeni sürümü 6.0 Marshmallow’u yayınladı.Android 6.0 Marshmallow,Google’ın milyonlarca mobil cihazda kullanılan mobil işletim sisteminin en son sürümü. İlk olarak Nexus 6P ve5X ‘e bugün gelen yeni Android, zaten yeterince iyi olan işletim sistemini biraz daha düzenli ve kullanımı kolay hale getiriyor. Android 6.0 Marshmallow‘un telefonların en önemli sorunlarından kısa pil ömrü için de getirdiği bazı çözümler var.

Webtekno olarak bizler de Google’ın şimdiye kadarki en akıllı, en tatlı Android’i Marshmallow’un en pratik ipuçlarını araştırdık.

 İstemediğiniz programları anında silme

Android Marshmallow’da istemediğiniz programları artık ana ekrandan çok kolay bir şekilde silebileceksiniz. Silmek istediğiniz programa parmağınızı basılı tutun ve daha sonra o programı ekranın yukarısında bulunan çöp tenekesine taşıyın. Böylece kısa yoldan programınızı silmiş olacaksınız.

 Developer Options Bölümünü Aktif Hale Getirme

Android 4.2 versiyonundan önce telefonunuzun Settings (Ayarlar) kısmına girdiğinizde en alttaAbout Phone (Telefon Hakkında) seçeneğinden önce “Developer options” seçeneği görülüyordu.Marshmallow versiyonu ile beraber bu seçeneğin ortadan kaybolduğunu farkedeceksiniz.Bu seçenek aslında sadece görünmüyor. Şimdi bu seçeneği tekrardan nasıl görünür kılacağınızı gösterelim. Telefonunuzdan Settings kısmında en altta About Phone kısmına girelim. Buradaki seçeneklerden en allta bulunan Build number kısmına gelelim ve üzerine 7 kez tıklayalım. Son 3tıklamanızla birlikte geriye doğru sayan bir sayaç çıkacak ve son tıklamnızla birlikte artık Developer options kısmını Settings ana menüsünde en altta görebileceksiniz. Bu kısımdan telefonuzla ilgili pek çok özelliğe ulaşabileceksiniz.

 Now on Tap ile hızlı cevaplar alın

Android 6.0 Marshmallow’un yeni Now on Tap özelliği, aradıklarınızı bulmanızı eskisinden de kolay bir hale getiriyor. Tüm yapmanız gereken, cihazınızın home düğmesine basmanız ve basılı tutmanız. Bunun ardından okuduğunuz, izlediğiniz veya dinlediğiniz içerikle ilgili bilgiler ekrana geliyor.

 Pil ömrünü uzatın

Android 6.0 Marshmallow, yeni pil tasarrufu işlevleri sayesinde telefonunuzun bir sonraki şarja kadarki pil ömrünü uzatabiliyor. Nadir kullandığınız uygulamalar, “App Standby” moduna alınıyor, böylece arka planda pilinizi harcamıyorlar.Yeni Doze işlevi ise telefonunuzu bir süredir kullanmadıysanız, cihazınızı otomatik olarak uyku moduna alıyor ve pilden tasarruf ediyor.

 Kilidi dokunarak açın

Parmak izi tarama özelliği, Android 6.0 Marshmallow‘a entegre olarak geliyor. Rahatlık ve güvenlik sunan bu işlev sayesinde telefonunuzun kilidini parmağınızı kullanarak açabiliyorsunuz.Nexus Imprint olarak bilinen yeni teknoloji, Nexus cihazlarının parmak izinizi hızla taramasını sağlıyor. Ancak teknolojiden eski cihazlar da faydalanacak. Parmak izinizi tarayarak sadece cihazınızın kilidini açmayacak, Android Pay ile Google Play Store ve diğer uygulamalarda ödeme yapabileceksiniz.

 Daha iyi uygulama izinleri

Hangi uygulamaların hangi verilere erişebileceğini yönetmek, Android 6.0 Marshmallow’un elden geçirilen izin sistemi sayesinde daha kolay. Artık hangi bilgiyi ne zaman paylaşacağınız konusunda tam kontrole sahipsiniz. Veya o uygulamanın telefonunuzda nelere erişimde bulunacağını değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için ilk başta telefonunuzdan ayarlar bölümüne girmeniz daha sonrasında ise uygulamalar bölümüne girmeniz gerekiyor. Gelişmiş sekmesinde uygulama izinlerinegirdiğinizde bu özelliğe kavuşmuş oluyorsunuz.

 Kilit ekranında sesli komutlar

Android 5.0 Lollipop, telefon ve kamera uygulamalarına kilit ekranından hızla ulaşmanıza izin veriyordu. Android 6.0 Marshmallow ise telefonun kilidini bile açmadan sesli komutlara ulaşmanızı sağlayarak bunu bir adım öteye taşıyor. Tüm yapmanız gereken, parmağınızı çekmekten ibaret. Kilit ekranında sesli komutları kullanabilmek harika, ancak hepsi bu kadar değil. Android 6.0 Marshmallow’da sesli komutlar eskisinden daha güçlü.Artık uygulamalarla iletişim kurabilirsiniz. Örneğin Android 6.0 Marshmallow’a dinlemek istediğiniz radyo istasyonunun adını bile söyleyebilir, bu istasyonun açılmasını sağlayabilirsiniz.

 Uygulamaları çalıştırmak için daha akıllı bir yol

Android 6.0 Marshmallow, sık kullandığınız uygulamaları gösteren yeni bir launcher’la geliyor. Cihazınızdaki uygulamalar alfabetik olarak listeleniyor, bu listeyi dikey olarak kaydırarak aradığınızı bulabiliyorsunuz.Aradığınız uygulamanın adını yazarak arama yapabildiğiniz gibi, yeni launcher’ındaha akıllı olan yeni işlevinden de faydalanabiliyorsunuz: launcher, hangi uygulamaları günün hangi bölümlerinde ve konumlarda kullandığınızı öğreniyor, bu şekilde aradığınız uygulamaları tahmin edebiliyor. Tahmin edilen bu uygulamalar, launcher’ın en üst kısmında gösteriliyor, bu sayede uygulamaları açmak daha da kolay bir hale geliyor. Üstelik o uygulamalarla ilgili varsa linkleri veuzantıları hakkında da bilgi alabiliyorsunuz.

 Flex Storage ile boş alan açın

Çoğu Android’li cihazda depolama alanını microSD kartlar yardımıyla büyütebiliyorsunuz. Ancak dahili ve harici depolama birimleriyle yapabilecekleriniz arasında hala farklar var.Flex Storage ise birSD kartın dahili bellek gibi kullanılmasına izin veriyor. Bu sayede microSD karta uygulama ve oyun yükleyebiliyor ve ayarlarla uğraşmadan daha fazlasını yapabiliyorsunuz. Veriler şifrelendiğinden bu SD kart yalnızca sizin cihazınızda açılabiliyor.

Kaynak: webtekno.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here