4.5G LTE Teknolojisi Nedir?

0
875

Merhaba. Bugün 4.5G LTE teknolojisi hakkında bilgi vermek istiyorum. Nisan itibariyle geliştirilmiş dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisi hayatımıza giriyor. Şimdiden bu büyük ve çok geç kalınmış olan  teknolojik gelişmenin vatanımıza milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Mobil ağlar oniki seneden fazladır hayatımızda ve gün geçtikçe dahada önemli bir yere sahip olmaya başladı. Sırasıyla 2G,3G,4G ve şimdi 4.5G (LTE).

LTE 4.5G Geliştirilmiş Dördüncü Nesil

LTE Long Term Evolution kelimelerinin kısaltılmışıdır. Çok iddialı bir cümle olarak çevriliyor Türkçemize “Uzun Süreli Evrim”…

4G, modülünün devamı olan 4.5G geliştirilmiş dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisidir. Dünya ülkelerinde var olan bu teknolojiyi Türk halkı olarak biraz beklemek zorunda kaldık. Ve sonunda nihayet geliştirilmiş olarak nisan itibariyle kullanmaya başlayacağız.

Yeni çıkan her bir nesili (Generation) kullanabilmek için genellikle istediğiniz nesli destekleyen bir telefon edinmediniz gerekiyor, yada (eğer telefonunuz destekliyorsa) bazı yükseltmeleler ile bir üst nesili  kullanabilirsiniz 2003’te ABD’de  ortaya çıkan 3G, mobil genişbant sağlamayı amaçlıyordu ve minimum 144Kb internet hızı vaadederken bugün 3G’nin birçok çeşidi var ve 400Kbps ile 12Mbps arasında hızları değişiyor..

4.5G / LTE (Geliştirilmiş Dördüncü Nesil / Long Term Evolution) mobil ağ gelişiminde veri akışını  bir önceki aşama olan  4G’den en az 10 kat daha hızlı bir şekilde kullanıcılara sunmaktadır.  Bu alt yapıyla saniyede 100 Mbit ile alt yapının kalitesine göre 1 GBit hıza ulaşılabiliyor

Özetlemek gerekirse bu alt yapı hizmete girdiğinde evinizde kablo ile aldığınız internet hızlarına mobil cihazlar ve laptoplar üzerinden ulaşabileceksiniz.

4.5G Nedir

4.5G’nin Avantajları

  • Sıklıkla video seyrediyorsanız ve cep telefonunun kişisel erişim noktasını sıklıkla kullananlar  için 4.5G gayet faydalı.
  • Büyük miktarlarda veri transferi yapıldığında 4.5G devasa bir avantaj sağlıyor fakat burda devreye internet limitiniz giriyor. 4.5G’nin sağladığı hız,kotanızı çabucak boşaltabilir.Bu nedenle  kota büyük bir problem olacakmış gibi görünüyor.Bu konuda operatörlerin devreye girmesi gerekiyor.
  • Ancak LTE teknolojisini kullanmaya başladıktan sonra eğer 4.5G bağlantısının bulunmadığı biryerdeyseniz , 4.5G’li bir telefona sahip olmak anlamsız olacaktır.Ülkemizde kapsma alanlarının yüksek oranlara ulaşması epey bir zaman alacak gibi görünüyor.ABD de 4G teknolojisi 2010 dan beri kullanılmasına rağmen kapsama alanı %80 lerdedir.
4.5g(Pembe Kısımlar Kapsama Alanını Göstermektedir)

Sonuç olarak; yavaş yavaş telefon görüşmeleri de data olarak internet üzerinden yapılmaya başlayacak. Bu nedenle bu güne kadar alışık olduğumuz bol konuşmalı tarifelere ve paketlere elveda demeye başlayabiliriz. Buradan bir çıkarım yapmak gerekirse; 3.nesil SMS’i bitirdi, 4.nesil ise zaman içerisinde GSM aramalarını bitirebilir.

Kaynak: muhendisbeyinler.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here